SMIK - logo SMIK - úvodní stránka Pravidla SMIKu Historie SMIKu Vysledky vsech SMIKu Nejcastejsi ucastnici SMIK 2000  

Vyhodnocení ankety o budoucnosti SMIKu

Při letošním mistrovství světa ve SMIKu jste měli možnost zúčastnit se ankety a sdělit nám tak vaše názory na to, jakým směrem by se měl SMIK v budoucnosti ubírat. Anketní otázky zodpovědělo téměř 100 závodníků.

Ukázalo se, že názory se velmi různí, nabízené varianty dosahovaly poměrně vyrovnaných výsledků. Dosud se na této stránce nacházelo pouze statistické vyhodnocení ankety, teď byly doplněny i závěry, které jsme z něho vyvodili (nově přidané skutečnosti jsou vyznačeny kurzívou).

Otázka č.1: V jakých prostorech byste SMIK nejraději běhali?

lesy a lesoparky v Praze (např. Hrádek, Přehrada, Džbán, Hvězda, ...) 49,5 %
lesy na okrajích Prahy v dosahu MHD (např. Juliána, Valy, Hladomoří, Cukrák, ...) 34,5 %
lesy vzdálenější od Prahy s dobrým dopravním spojením (např. Děd, Ďábel, Plazy, ...) 16,0 %

Jasné se zdá být pouze to, že zatím SMIK zůstane v dosahu pražské MHD, výběr konkrétního prostoru velmi ovlivňuje malý počet vhodných prostorů (nutná slušná mapa a možnost tisknout na ni tratě, dostatečná velikost prostoru a povolení v prostoru závod pořádat).

Výše uvedné závěry platí pro listopadové mistrovství světa ve SMIKu. Dále od Prahy si můžete SMIK zaběhnout v rámci vícedenních závodů o prázdninách (v roce 2001 to bylo v Bečově a v roce 2002 to bude u Šumperka).

Otázka č.2: Jaké odlišení různě bodově ohodnocených kontrol považujete za vhodnější?

trojbarevný tisk - červená 1 bod, modrá 2 body, zelená 3 body 59,0 %
jednobarevný tisk fialovou barvou, odlišení kontrol pomocí typu kolečka a písma u čísla kontroly 41,0 %

65,5 % závodníků preferujících barevný tisk by bylo ochotno si za něj připlatit (celkově je to 38 %). 15,5 % připlácet nechce, zbylých 19 % se nevyjádřilo.

Barevný tisk tratí připadá v úvahu asi jen v případě nízkonákladového tisku map (nepravděpodobné, A4 vyjde na 20 Kč) nebo podaří-li se sehnat plotr s možností vícebarevné kresby a software tuto kresbu umožňující. Nám se to zatím nepodařilo, ale pořadatelé ze Šumperka tuto možnost mají a proto při SMIKu v rámci vícedenních závodů Šumperský divočák v červenci 2002 budou kontroly nakresleny více barvami. Při listopadovém mistrovství světa ve SMIKu zůstaneme nejspíš při jednobarevném tisku, ale různě bodově ohodnocené kontroly se budeme snažit výrazněji odlišit.

Otázka č.3: Jaký systém ražení považujete pro SMIK za vhodnější?

klasický - kleštěmi do papírových průkazů 77,5 %
SportIdent 22,5 %

Ze závodníků preferujících SportIdent je ochotno připlatit si za jeho použití pouze 43 %. 24 % nechce připlácet, 33 % se nevyjádřilo.

Tady je poměrně jasno - klasické ražení zůstane do té doby, co budou kleště a průkazky existovat. Se SportIdentem se setkáte maximálně při závodech ve SMIKu, které budou součástí některých vícedenních závodů - tam není spojeno využití SI s dodatečnými náklady a ulehčí to zpracování závodu.

SportIdent bude použit při SMIKu v rámci vícedenních závodů Šumperský divočák v červenci 2002.

Otázka č.4: V jakém termínu by se měl podle Vás SMIK konat?

3.listopadová sobota (po Hulk Cupu, kolize s akcí na Seči - seminář trenérů a stavitelů tratí, srazy repre, vyhlášení nejlepších běžců atd.) 35,5 %
1.listopadový víkend (kolize s MČR v hosrkém OB) 24,5 %
jaro - v březnu 16,5 %
2.listopadová sobota (před Velkou Kunratickou, kolize s seminářem kartografů a se závodem v Benátkách) 15,5 %
jindy 4,5 %
kdykoliv 3,5 %

Na první pohled jednoznačné, jenže... Ankety se nemohli zúčastnit ti, kteří se závodu nezúčastníli kvůli akci na Seči - ta je rok od roku masivnější a odvádí nám množství závodníků, navíc většinou velmi kvalitních. 1. listopadový víkend, který skončil na 2. místě, zas mnoho závodníků uvedlo jako naprosto nevhodný.

Nakonec jsme se rozhodli, že mistrovství světa ve SMIKu v roce 2002 se bude konat 16.11. - tedy 3. listopadovou sobotu. Tento termín není ideální, vhodný je především pro roky, ve kterých bude tento víkend prodloužený o státní svátek 17.11. (např. rok 2003). Ale ostatní termíny vyhovují méně. První listopadový víkend by připadal v úvahu snad jen v případě, kdy by se mistrovství republiky v horském OB konalo velmi daleko od Prahy. V roce 2002 se navíc v tomto termínu budou konat i závody Gigasport Cupu. Jarní termín by neprošel ve Slavii, ve stejné době se koná MOB. Druhý listopadový víkend zas nevyhovuje závodníkům.
V roce 2002 si SMIK budete moci zaběhnout i v červenci v rámci vícedenních závodů Šumperský divočák. V dalším roce bychom také nechtěli zůstat u jediného závodu za rok, uvažujeme o uspořádání závodu ve SMIKu v rámci Pražské zimní ligy.

  

(c) Martin Sajal
Poslední aktualizace: 18.2.2002