Logo SMIKu Uvod Pravidla SMIKu Historie SMIKu Vysledky vsech SMIKu Nejcastejsi ucastnici Aktualni SMIK  

SMIK 2019

Cílem 26. mistrovství světa ve SMIKu, které se uskutečnilo 17. listopadu 2019 ve Stříbrné Lhotě, proběhlo 312 závodníků. Novými mistry světa se stali Jakub Glonek z OK Kamenice a Kristýna Kolínová z Kotlářky Praha.

Stránka bude v dalších dnech ještě doplňována

Kompletní výsledky
Mapa závodu na Play-map.com se zakreslenými postupy - zakreslovat postupy / nahrávat GPS záznamy mohou všichni. Play-map.com zároveň umí zobrazovat hezké animace, jak se závodníci v lese pohybovali. Méně známou, protože jen pro SMIK používanou funkcí, je skrývání kontrol dle jízdního řádu při animaci GPS záznamů - při přehrávání se dá skrývání kontrol podle jízdního řádu vypnout (tj. zobrazit všechny) ikonou s kroužky vlevo dole.
Jízdní řád kontrol
Komentář vítěze Jakuba Glonka je níže na této stránce

Poděkování

Naše speciální poděkování si zaslouží:

  • USK Praha a DC Computers za posktytnutí map a jejich tisk. Platí totéž, co loni - na jednu stranu bylo uvedení USK jako spolupořadatele formalitou kvůli jednoduššímu žádání o povolení do lesa, na druhou stranu bychom bez Bořana a Jitky závod uspořádat těžko zvládli.
  • NTT za poskytnutí cen pro vítěze
  • Restaurace a penzion Na náměstí ve Stříbrné Lhotě za poskytnutí zázemí.
  • Pavel Fišer a jeho Play-map, aplikace pro zveřejňování postupů ze závodů. SMIK je netypickým závodem a nastavení, aby šlo postupy zakreslovat, není zrovna bez práce...

Kde se píše o SMIKu

Komentáře medailistů

Jakub Glonek, 1. místo

Jako každý rok jsem do plánování šel s tím, že se pokusím sebrat všechno. Během první minuty jsem si vytipoval klíčové body, kdy K46 rozhodla o tom, že musím běžet po směru hodinových ručiček a první půlku jsem se snažil směřovat k tomu, abych byl na otevírání 39C.

Jestli první vzít 33A nebo 37A mi přišlo docela jedno (i céčka byly na konci stejně dosažitelné), a tak jsem se naklonil pro rychlou silniční vložku na 37A, pak 46A a 35A, kde s davem dělám takovou 20-30 sekundovou chybu v dohledávce, která málem ovlivnila celý závod. Pak totiž pokračuju na 38A, kde to mám dost natěsno, ale neuvědomuju si to a tak běžím docela v pohodě... naštěstí mě neuvěřitelným tempem předběhl nějaký dorostenec, tak jsem si uvědomil že se blíží průser a nakonec razím asi 5 vteřin před Bořanovým zavřením kontroly...

Pak docela poklidně 42A-47A-40A-49A-48A a právě plánované otevření 39C, kde jsem byl o 30 vteřin později právě kvůli dohledávky na začátku. Do této chvíle skvěle naplánované, od téhle chvíle improvizace... 52A je jasná, 43B už bohužel nestíhám, takže čekám na 43C, pak 51B-45C a co teď? 36B nestíhám, 36C otvírá za dlouho, takže předtím ještě krkolomně 32C-41C a právě 36C asi půl minuty po otevření... směr 46C mi naštěstí vydržel jenom chvilku (průkazka mi ukázala, že už ji mám), tak to točím na 44C a definitivně se rozhoduji, že dnes vezmu vše - ikdybych měl přiběhnout pozdě. Takže na závěr 33C-31C-34C a klidný doběh s více než půlminutovou rezervou (největší rezerva z mých tří účastí)... spokojenost!

Ale tentokrát to bylo lehčí než jindy, ideální to rozhodně nebylo, chtělo to stihnout 43B, pak bych stíhal 36B a myslím, že by se tím daly ušetřit 3-4 minuty navíc... takže příští rok znovu a lépe! A ještě taková perlička na závěr, hodinky mi ukázaly, že jsem naběhal 11,55 km, což je na desítky metrů přesně stejně jako před rokem :D

Eduard Šmehlík, 3. místo

Abych to zkrátil, tak koukám, že až do kontroly 44C jsem šel úplně stejné pořadí jako vítěz Gloňa. Viděl jsem ho ale z celého toho času tak 50%, měl mnohem rychlejší tempo než já. A to už od začátku, kdy nám všem na první kontrolu hned za startem doslova ujel na motorce :-)

Šel jsem tedy do 44C stejné pořadí, ale s několika rozdíly:

  • na 35A se mi podařilo chybě vyvarovat, protože při mém přiblížení k oblasti už se celý had stáčel správně
  • na 38A jsem si při sprintu v kamení šikmo z kopce málem zlámal nohy a ukončení ražení kontroly Bořan odmávnul přímo za mnou. Ten příjemný pocit, který zažijete jenom na SMIKu :-)
  • směr 46C mi naneštěstí vydržel o chvilku déle, než Gloňovi, než mi průkazka ukázala, že už ji mám. Tak to také točím na 44C, ale už v průběhu postupu se i přes opačné předzávodní nastavení taktiky opět defenzivně definitivně rozhoduji, že dnes nevezmu vše. Konkrétně, že vynechám 33C, ze které to bude nahoru kopec a nejsem si moc jistý svou formou v závěrečné desetiminutovce.

Takže nakonec jdu pasivně 44C-31C-34C-50C (ta byla mimochodem pěkně zrádná!) - cíl. A dobíhám v čase 56:15 a hned po doběhu si nadávám, že jsem to zase vysrabil a měl zkusit dát po 44C vše. Ale vlastně stále nevím, jestli by mi těch 3:45 bývalo stačilo. Budu to muset zkusit zjistit zase někdy příště :-)

Jo a stříbrného Jindru Buka, který podle času dokončil se stejným počtem bodů jen 8 sekund přede mnou, sice neznám a ze závodu si ho nevybavuji, ale tímto mu gratuluji. Protože nebyl na vyhlášení (což je škoda, protože na SMIKu bývají fajn ceny). A přidávám ponaučení - nevyklusávat závěr, i když má člověk třeba 4 minuty rezervu :-)

Další komentáře na Stravě

Tohle není o nějakém jídle :-) Pro závodníky, kteří tyhle věci nesledují: Strava.com je aplikace pro zaznamenávání a správu GPS záznamů ze závodů, tréninků a dalších aktivit, a zároveň sociální sítí pro sportovce. Mimo jiné umožňuje pěkné animace pohybu závodníků po lese. Oproti námi používané orienťácké aplikaci play-map.com sice chybí zobrazení orienťácké mapy, ale zas tam bývá dohledatelných víc GPS záznamů. Což tedy pro SMIK za chvíli už asi platit nebude, ale jen díky nedávnému oslovení spousty závodníků přes Stravu, jestli svoje postupy nechtějí nahrát taky na play-map.com. Při procházení Stravy jsem odtud vykopíroval komentáře k GPS záznamům u závodníků, kteří se tam víc rozepsali. Při kopírování se rozbily některé emotikony, web z roku 1998 si s nimi moc poradit neumí...

Jakub Glonek - 1. místo

SMIK 2019 (1. místo + všechny kontroly): Předloni 3., loni 2. a letos konečně 1. :) a jako bonus všechny kontroly, což se někomu povedlo po 9 letech... Krizové místo bylo hned na čtvrté kontrole, kdy to Bořan zavíral asi 5 vteřin za mnou, druhá půlka byla trošku víc kostrbatá, ale stačilo... zábava jako vždycky :)

jako bonus jsem si odnesl 4 puchýře na patách z NVIIček... dostaly druhou a poslední šanci, kdyby někdo měl zájem (vel. 45,5) tak levně prodám

Eliška Hájková - 2. místo v ženách

Obhajoba 2. místa z loňska. Hned na 1. kontrolu se nechávám unést davem do pryč. Pak už se do toho dostávám a vychází mi to, jenže ke konci si přestávám věřit a volím pasínkovskou variantu, která mě stála 2/3 body. Bavilo mě to moc, těším se na další ročník :)

Jan Ferdinand Polášek - 5. místo

MS ve SMIKU, 5.místo: mam byt rychlejsi, o 5 sekund mi ujela 38 a 37 jsem vynechal uplne

Adam Hájek - 7. místo

26. MS ve SMIKu, 18. účast, 7. místo: Vyloženě nepovedený začátek, vystartoval jsem příliš zbrkle a 3 chyby v začátku stály nějaký (nakonec nepodstatný) čas - čekal jsem pak na příjezd, ale taky jeden bod, který by stačil na velkou bednu. Dál už se mi dařilo a myslím, že jsem to nemohl v závěru zaběhnout líp, leda bych měl v cíli o 2 minuty víc. Celkově tedy obhájeno top10 z minulých dvou let. Na to, jak špatně se letošní sezóna vyvíjela, tak musím být maximálně spokojen. Závod byl jako vždycky fajn Odkaz na podrobnější rozbor Adamových postupů

Kateřina Nováková - 7. místo v ženách

SMIK aneb OB s migrujícími kontrolami: Byla to sranda, začátek jsem vůbec nezvládala kam chci běžet, ale pak jsem chytla trochu flow a bylo to skvělý ;-) Nakonec parádní 7. místo! Jsem moc spokojená :-)

Buk - 13. místo

Letos životní výsledek na SMIKu :) Chyběly mi 3 kontroly, takže 39 bodů ze 43. A celkově 13. místo ze 198, za mně spokojenost :))

Jakub Škoda - 15. místo

Pád do kamenů mě ještě nerozhodil, ale těsně před koncem jsem si vymyslel, že stihnu seběhnout dolů pro K39, na kterou jsem předtím zapomněl..no nestihnul jsem ani kontrolu a o 3s ani limit, což mě sešouplo do kanálu, dokonce i za Kládina :-(

Zdeněk Šabatka - 22. místo

mistrovství světa ve SMIKu: Poprvý na týhle srandě. Když nám dali mapu, tak jsem vůbec nevěděl, takže jsem vyrazil s Aldou. Po pár kontrolách jsem ho pustil (on teda nakonec šel líp), ale docela mi to naskakovalo. Tak od 40. minuty mi to ale přestalo vycházet a už jsem toho moc nesebral. Ale na první účast docela dobrý, v limitu. 22. místo

Pavlína Pecoldová - 23. místo v ženách

Brdské kamenité lesy jsou vůči nemocnému kotníku "lehkou" kontraindikací, ale SMIK je prostě taková sranda, že jsem se zúčastnit musela. V nejvyšší možné míře po cestách a lesem radši krokem. Nakonec 23./139 mezi děvčaty. Loňské top ten to teda není, ale s mou současnou výkonností musím být s výsledkem asi spokojená.

Karolína Vyskočilová - 55. místo v v

Mistrovství světa ve SMIKu 2019: Když chodíte o pár vteřin na autobus, tak počká, ale kontrola ve SMIKu někam ujede a je na vás, abyste ji dohnali jinde. Být o kousek rychlejší by bylo fajn ;)

  

(c) Martin Sajal
Poslední aktualizace: 20.11.2019