Logo SMIKu Uvod Pravidla SMIKu Historie SMIKu Vysledky vsech SMIKu Nejcastejsi ucastnici Aktualni SMIK  

SMIK 2021

Cílem 27. mistrovství světa ve SMIKu, které se uskutečnilo ve středu 17. listopadu 2021 v Řitce, proběhlo 288 závodníků. Titul mistra světa obhájil Jakub Glonek z OK Kamenice, mezi ženami zvítězila Barbora Baldrianová z USK Praha.

Kompletní výsledky
Mapa závodu na Play-map.com se zakreslenými postupy - zakreslovat postupy / nahrávat GPS záznamy mohou všichni. Play-map.com zároveň umí zobrazovat hezké animace, jak se závodníci v lese pohybovali. Méně známou, protože jen pro SMIK používanou funkcí, je skrývání kontrol dle jízdního řádu při animaci GPS záznamů - při přehrávání se dá skrývání kontrol podle jízdního řádu vypnout (tj. zobrazit všechny) ikonou s kroužky vlevo dole.
Jízdní řád kontrol
Dotazník k dalšímu směřování SMIKu - dotazník můžete vyplňovat do konce listopadu. Pak ho někdy ve volné chvíli vyhodnotíme.
Komentáře medailistů (níže na této stránce)

Titul mistra světa mezi muži naposledy obhájil Karel Nitsch v roce 1997. Tehdy ale startovalo 45 závodníků... Až letos dokázal Jakub Glonek své vítězství zopakovat. O Glóňovi se v rozhovoru po krásném 9. místě na letošním MS ve sprintu v Terezíně píše, že je ryzí sprintový specialista. Svým vítězstvím s rekordním náskokem 7 bodů před druhým potvrdil, že je zároveň SMIKovým specialistou. Druhé místo obsadil při své premiéře na SMIKu Honza Flašar, prý spíš díky náhodě a strachu z pozdního příjezdu. Třetí Aleš Balcar přidal do své sbírky už 5. umístění na stupních vítězů. Polovina ze závodníků v první desítce běhá za Kotlářku. Spolupracující dvojice Jaroslav Sedláček a David Klement skončila pod stupni vítězů jen díky trestnému bodu, 6. místo obsadil někdejší vítěz Ondřej Pospíšil.

Skvělý výkon předvedla nejúspěšnější žena Barbora Baldrianová, jejíž bodový zisk stačil na 4. místo v absolutním pořadí, tedy jen 3 muži skončili před ní. Jen jedinkrát v historii se vítězná žena umístila v porovnání s muži výše. Zajímavostí rovněž je, že Bára se na SMIKu dostala na stupně vítězek už v roce 1997 jako juniorka. Letos ji na pomyslné bedně doplnily dokonce dorostenky - 2. Eliška Poborská se ztrátou 2 bodů a 3. Julie Bambousková o dalších 5 bodů zpátky. Stejného počtu bodů dosáhly Dagmar Sieglová, Lenka Studničná a po 6bodové penalizaci na 6. místě Eliška Hájková.

Ve výsledcích byly zohledněny korektury doběhového času u závodníků, kteří byli postiženi mírně opožděným příjezdem kontroly 49C. Její zpoždění oproti času 49 v jízdním řádu mělo přímý vliv na výsledek a z analýzy GPS záznamů vyplynulo, že férové je odečíst z doběhového času 30 sekund. Kontrola 49C je asi zakletá, nejprve tam lesáci na poslední chvíli vytvořili obří paseku a nedokázali jsme na ni zareagovat přesunem kontroly jinam, a pak se migrující kontrola zasekla někde v kamenném poli. Poškozeným závodníkům se omlouváme.

Loni se SMIK poprvé po 26 letech kvůli epidemii koronaviru neuskutečnil. I letos to měl z podobných důvodů nahnuté a 9 dní před závodem jsme vážně a dlouze diskutovali variantu zrušení. Nakonec se uskutečnil s jen relativně malými omezeními v podobě otravného ale nutného kontrolování dodržování protiepidemických opatření a zrušeného vyhlášení výsledků. Za to se závodníkům omlouváme, ale kapacita restaurace musela být kvůli platným pravidlům oproti běžným zvyklostem na SMIKu omezena a nechtěli jsme nechat čekat část závodníků někde venku, ani sami počítat výsledky v provizorních podmínkách.

Poděkování

Naše speciální poděkování si zaslouží:

  • USK Praha a DC Computers za posktytnutí map a jejich tisk. Platí totéž, co loni - na jednu stranu bylo uvedení USK jako spolupořadatele formalitou kvůli jednoduššímu žádání o povolení do lesa, na druhou stranu bychom bez Bořana a Jitky závod uspořádat těžko zvládli.
  • Restaurace Panský dvůr v Řitce za poskytnutí zázemí.
  • Pavel Fišer a jeho Play-map, aplikace pro zveřejňování postupů ze závodů. SMIK je netypickým závodem a nastavení, aby šlo postupy zakreslovat, není zrovna bez práce...

Kde se píše o SMIKu

Komentáře medailistů

Jakub Glonek, 1. místo v mužích

Po úspěšném minulém vystoupení nemohl být cíl nic jiného, než se opět pokusit sebrat všechno, dneska to ale bylo mnohem náročnější. První obecný plán byl začít zleva a skončit na 47B v čase 32-33. Začátek tedy na čele pro 33A (i s přeběhnutou odbočkou na průsek), pak se zařadit do davu na 37A, postupně se prokousávat přes dav na 41A a 42A a pak už v klidu sám na 38A. Doteď to bylo poměrně v klidu, odteď začíná větší improvizace a občas i kvapík... nabíhám na cestu směrem ke kontrolám 43/36 a zjišťuju, že obě áčka jsou dosažitelná v pohodě, pak ale zjišťuju, že by mohl být problém s kontrolou 39, kdy 39B zavírá v 18, což bylo asi za 4 minuty (Chtěl jsem využít blízkosti kontrol 39 a 45). Poprvé přepínám do vyšších otáček a v rychlosti beru 36A, 43A a nakonec s půlminutovou rezervou 39B. Pak víc v pohodě 45B a na kraj mapy pro 46A. Cestou jsem si vyhlídl 44B končící ve 27, ale vzhledem k horší realizaci mi o kousek ujíždí, naštěstí o minutu později otevírá hned vedle, takže beru 44C a směřuju to na 48B. v tu chvíli si vzpomenu na klíčovou 47B, na kterou jsem během závodu zapomněl a naštěstí mi to vychází, že s výrazným zrychlením po trase 48B-47B tam jsem půl minuty před zavřením. Troška vydýchání, plánování a jednoznačný směr 49B, 51C, které mi vychází akorát. Pak naštěstí pro dnešek opouštím ambici sebrat všechno a vzdávám kontrolu 40 (hodně se mi nechtělo kapitulovat, ale bylo to více než rozumné). Cestou na 35C však beru špatný průsek a ztrácím drahocenou minutku a začínám se obávat, jestli zvládnu vzít všechny jednobodovky, které jsem si nechal na závěr. Poslední tříbodovka 52C je jasná, pak cestou do cíle beru 31C, celkem jistě se vydávám pro 32C a pak už do cíle. Jenže zbývající 2 minuty mě nenechávají v klidu a posledním roztočením noh se vydávám ještě pro 34C, kterou jsem od začátku chtěl vzít na závěr. Risk vyšel a do cíle jsem si dosvištěl tři vteřiny před limitem. Do večera jsem ještě několikrát na tu mapu koukal, ale nenapadla mě ani jedna realizovatelná varianta, kdy bych byl schopný sebrat vše, takže jsem maximálně spokojen s jednou chybějící dvoubodovkou... a těším se za rok znovu!

Barbora Baldrianová, 1. místo v ženách

Scorelaufy si většinou nijak nerozmýšlím, proto jsem se dala za ostatními kolem dokola zleva (33, 37 a tak dál), sbírala jsem všechny kontroly, co byly poblíž. Vzadu u 44C jsem překvapivě potkala 2 z mých dětí. Z 47C jsem měla ještě dost času na 49C, nakonec se tam čekalo ještě déle. Pak už rychle zpátky. Hodně mi pomohla znalost terénu - je to naše mapa.

Aleš Balcar, 3. místo v mužích

Chvilku mi to trvalo, ale taky píšu ještě poděkování za závod a nějaký ten komentář, když koukám, že jsem to dotáh zase i na bednu, čemuž se mi tedy nechtělo moc věřit, ale holt to zřejmě ostatní pokazili ještě víc než já. Snad s výjimkou kromě vítěze, který má očividně jiný fyzický fond. Na trati mě předbíhal snad třikrát.

A teď už k závodu. Těch 5 minut na plánování je fakt málo, ale stejně bych asi nevymyslel nic jiného, než co jsem udělal, protože plán beztak přizpůsobuju aktuální rychlosti. Prostě jsem si řekl že půjdu jižní stranou mapy na západ a severní stranou zpátky. Po 37A a 41A začínal být plán na vodě a taky jsem musel zpomalit. Trochu mě rozhodily tkaničky, které jsem pořádně vázal až u té 41ky. To by člověk řekl, že to mám po těch letech zvládnuté, ale ani jsem pak nevěděl moc kam běžet. 40ku jsem si řekl, že v Áčku je daleko, že snad půjde v Céčku cestou zpět a šel tedy na 42A, 38A a pak jsem si vyhodnotil, že pro mě bude lepší 43A, 36A, 46A, 45B, 39C. Dále jsem věděl, že dolu do tý rokle nemůžu. Kdysi jsem přes ni šel a moc dobře si pamatuju, jak prudké má svahy. Po 44C a 48B jsem šel relativně v klidu na 47C. Potud byl závod celkem dobrý, nikde žádné stresy s posledními vteřinkami, ani žádné čekání. 47C jsem nakonec razil asi 10s po otevření. Cestou na tu 47C jsem si plánoval další postup přes 49C, 51C, 35C na 52C, jenže ouha po odběhu ze 47C v rychlém tempu koukám, že 49C tam ještě není a dalších 10 minut nebude... V tomto okamžiku jsem si měl uvědomit, že už nemám na to oběhnout všechno a jít přes 40C na 35C a 52C a pak si ještě dosbírat chybějící jedničky nedaleko cíle. Jenže v té rychlosti bylo moje nastavení jiné a valil jsem to po cestě na 51C, tam samozřejmě koukám, že mám už jen 15 minut do limitu a budu muset ten kopec vyběhnout, pokud chci ještě něco sebrat. S kopcem jsem si poradil, ale v závěrečném kalupu už jsem stihl jen ty jedničky 35C, 31C, 32C a tu 50ku. Zbyla mi minutka, takže tak akorát. Jsem aspoň rád, že jsem nedělal žádné mapové chyby a nikde mi nic neujelo před nosem, ale mohl jsem mít o ty 3-4 body víc, kdybych se nenechal vlákat do pasti na 51C. O to víc jsem byl překvapen, že to na bednu stačilo, jen škoda, že byla jen virtuální.

Další komentáře na Stravě

Tohle není o nějakém jídle :-) Pro závodníky, kteří tyhle věci nesledují: Strava.com je aplikace pro zaznamenávání a správu GPS záznamů ze závodů, tréninků a dalších aktivit, a zároveň sociální sítí pro sportovce. Mimo jiné umožňuje pěkné animace pohybu závodníků po lese. Oproti námi používané orienťácké aplikaci play-map.com sice chybí zobrazení orienťácké mapy, ale zas tam bývá dohledatelných víc GPS záznamů. Což tedy pro SMIK letos neplatí, i díky nedávnému oslovení spousty závodníků přes Stravu, jestli svoje postupy nechtějí nahrát taky na play-map.com. Při procházení Stravy jsem odtud vykopíroval komentáře k GPS záznamům u závodníků, kteří se tam víc rozepsali. Při kopírování se rozbily některé emotikony, web z roku 1998 si s nimi moc poradit neumí...

Jakub Glonek - 1. místo

doběh do cíle na pána s třívteřinovou rezervou... chyběla jedna dvoubodovka, dneska to sebrat všechno nešlo :( každopádně obhájeno a příští rok snad útok na hattrick

Jan Flašar - 2. místo

Myslím, že na první účast na SMIKu ten plán nebyl úplně špatnej. Jenže jsem zapomněl, že jsem teď lama a musel zkracovat, vynechávat a stejně jet posledních 10 minut totální pilu abych se vrátil domů. A nakonec koukám, pěkné 2. místo - spíš díky náhodě a strachu z pozdního příjezdu.

David Klement - 5. místo

Smik ?? 5. místo! Skvělá spolupráce se Sedlisem

Ondřej Pospíšil - 6. místo

Cestou tam brát (skoro) všechno, abych zjistil, že zpátky už nemám co ťukat.

Eliška Hájková - 6. místo v ženách

Nestihnutí cíle hodně mrzí, ale holt jsem přecenila své síly a pustila se odvážně za klukama do údolí. Každopádně dík za potah!??

Pavlína Pecoldová - 9. místo v ženách

Takové trošku antiklimatické, být v cíli 4 min před limitem... jsem měla někde vzít ještě jednu. Ale holt jsem srab.

Jitka Dítková - 14. místo v ženách

Pocit marnosti opět nastal při startu - kam běžet? Musím přiznat, že první dvě kontroly bylo překvapení, kam mě dav dovede......teprve na 3.kontrolu bylo mé rozhodnutí a chycení na mapě. Držela jsem se předzávodních pokynů od manželína a skvěle si to užila.

Pavel Kolský - 15. místo

Moc hezký ob, půlku cesty ve vláčku ?? Běžecky jsem si to velice užil, bylo to skoro neustále v tempu, moc jsem nekufroval... Příště znovu

Pavel Klaška - 18. místo

První půlka strašný, po několika kontrolách jsem se sotva plazil, viděl jen Adamovy záda a nevnímal mapu ani jízdí řád. Když nám pak ujela o půl minuty 35, tak jsem myslel, že si tam sednu na pařez a otočím to pěšky do cíle. Pak krátká pauza, přehodnocení plánu, big "fuck you" údolí a dlouhá pauza na 47 (jo, strávili jsme asi 10 minut čekáním celkově). Po pauze najednou druhej dech, rovnější les a průlet zpátky hnízdama na druhé straně mapy, kterej to aspoň trošku zachránil, a zvedl náladu.

Adam Hájek - 19. místo

27. MS ve SMIKu, 19. účast, 19. místo

Jako vždy super závod, tentokrát jsem to ale nenaplánoval moc dobře a díky mé trochu slabší fyzičce po covidu se to ještě o něco víc zhroutilo.

Ze začátku byl plán 32A-34B-31A (stihnout do 6. minuty), to jsem rychle přehodnotil a vynechal 34B a i tak jsem měl rezervu jen půl minuty. Pak jsem chtěl nějak traverzovat, ale přede mnou byl najednou hroznej fekál v tom bílým, tak jsem to vzal nahoru, upřímně moc nevím jestli skrz šrafy nebo ne, v reálu nebylo nic, podle čeho bych je identifikoval... Po oražení 52A jsem chtěl stihnout 35B do 15té minuty, ale na celý postup jsem měl necelé 4 minuty a trochu jsem to v závěru vzdal s tím, že to už nestihnu, nakonec chybělo 30s, což bych tam asi našel. Následně zjišťuju, že jsem v dost špatné situaci a tak se rozhoduju počkat na 35C (do 19) a vymyslet co teda dál. Zde se setkáváme s Pablem a až do konce jdeme spolu. Nakonec volím variantu 51A (beru ve 23) a pak pro 49A (beru ve 27). Potom, že bych třeba zkusil vrazit přes údolí. V reálu ale zjišťuju, že v údolí bych nechal tak 10 minut a měním plán. Není jiného východiska než čekat do 38. minuty na 47C, čímž promarňuji asi 4 minuty. Během čekání vymyslím celý postup až do cíle, kde jsou možnosti, co se dá vynechat, ale nakonec zvládáme vše. Vyrazíme do kopce na 45B a pak pro 36C, tady už mi docela dochází a tak spíš vlaju za Pablem a moc nekoukám do mapy. Bohužel on taky moc ne a tak necháváme ještě tak minutku v hustíku před kontrolou. Začínám být trochu nervózní, protože zbývá jen 14 minut do cíle. Rozhodujeme se ale dál pokračovat na 43C, kde znovu nejdeme úplně nejlepší postup (10,5 minuty do cíle). Přemýšlím jestli vynechat 42C nebo 41C a nakonec se rozhoduju jít za Pablem na 42C a prostě nějakou další kdyžtak vynechat. Na místě celkem s nelibostí zjistíme, že musíme půl minutky čekat na příjezd kontroly (8 minut do cíle). Vybíháme směr 41C a po přeběhu cesty se naposledy koukám do mapy, pak už to nedávám a vím, že jen musím uviset Pabla a neodpadnout. Nevím jak to zvládá, ale dokázal to odmapovat v celkem velké rychlosti dobře (41C 5,5 minuty do cíle). Postup na 33C a hlavně dohledávka je dost random a tak přemýšlím jestli nejít prostě dál, ale nakonec ji nacházíme (3,5 minuty do cíle). Teď už se uklidňuju, že to nakonec stihnem, ale ještě se snažím Pablovo tempo držet. V závěru mi ale utíká a já trochu zvolňuju, protože limit stíhám, nakonec s rezervou cca 30s.

Díky Slávistům, že tuto tradici nenechali umřít a mohl jsem si užít další ročník, i když tento se mi zas tolik nepovedl. Myslím, že kdybych stihl 35B, tak bych mohl stihnout i 47B a následně 39C a 46C. Vše za cenu vynechání 45B nebo 49A, možná bych to zvládl i s nimi, těžko říct takhle od stolu.

Michal Buk - 25. místo

Silný začátek na kterém jsem se trochu uvařil, ale sbíral jsem jednu kontrolu za druhou. Druhá polovina už byla horší a špatná volba na jednu kontrolu, která mě stála včasný návrat do cíle. Díky Elišce za táhnutí do cíle ??

Alena Peterová - 26. místo v ženách

Plánování mi jako vždy moc nešlo, takže co se postupně nabízelo: 32A - 40A - vydýchat a počkat na 41B (od 16) - pohnout, ať mi neodjede 42A (do 19) - 38A - 43A - 45B - 47C je dole, neumím číst vrstevnice, tak snad bude 22 min na návrat stačit - 34C - 50C - cíl a 4 min rezerva, to jsem tu 33 mohla ještě zkusit. Ale 20 bodů beru :-)

Kateřina Nováková - 53. místo

Projít se na SMIK. Skvělá sranda a i pár bodů jsem sebrala ?? (na mapě je start zcela vpravo, má gps neopustila první třetinu mapy ??)

Tereza Havlová - 62. místo

mohla jsem si trošku víc věřit, stihla bych toho víc, ale bylo to hezké

Jan Dítko - 113. místo

Byl jsem nenažranej, přecenil svojí rychlost poklusu a překročil limit o 2,5 minuty. Celé snažení v háji. I tak se mi to líbilo.

Jaroslav Zeman - 156. místo

Krásné -3 body. Druhou půlku jsem dost nezvladl.

  

(c) Martin Sajal
Poslední aktualizace: 20.11.2021