SMIK - logo SMIK - úvodní stránka Pravidla SMIKu Historie SMIKu Vysledky vsech SMIKu Nejcastejsi ucastnici SMIK 2002

SMIK 2002

9. mistrovství světa ve SMIKu se konalo v sobotu 16.11.2002 v Jarově na mapě Hladomoří. Cílem proběhlo 119 závodníků.

K zisku medaile v kategorii mužů bylo nutné oběhnout všech 15 kontrol, které migrovaly po lese, a doběhout v časovém limitu - tedy dosáhnout maximálního počtu 28 bodů. To se nejrychleji podařilo Ondrovi Syslovi z Pragy Praha, který dorazil do cíle v čase 58:27 a velmi překvapivě vybojoval titul mistra světa. Historicky první medaili pro pořadatelský oddíl Slavii Praha získal za 2.místo Jirka Fišer, který doběhl o 37 vteřin později. Přitom ještě den před závodem nebylo jasné, zda poběží, nebo bude přenášet kontroly. Vyhlášení vítězů nestihl, neboť musel stahovat kontroly z lesa. 3.místo obsadil Robert Martínek (FSP), jeho úspěch asi také nikdo nečekal. Pod stupni vítězů skončili velký propagátor SMIKu na Moravě David Aleš (4.) a Radek Laciga (PGP), který velkou část trati běžel společně s vítězným Ondrou Syslem - oba získali 27 bodů. Mnozí favorité doplatili na to, že nestihli doběhnout do cíle v časovém limitu - Pavel Princl a Jakub Halama získali za oběhnuté kontroly 27 bodů, Oldřich Janeček a Marek Blahuta dokonce 28, ale trestné body pro ně znamenaly značný propad ve výsledkové listině.

Mezi ženami kralovaly mladé závodnice z Kotlářky Praha, které na stupně vítězů nepustily nikoho jiného. Mistryní světa se stala Ivana Bochenková, která získala 27 bodů. Tento výkon by znamenal 6. místo mezi muži, a to je jí pouhých 13 let! Zvítězila s náskokem 3 bodů na druhou Simonu Karochovou a třetí Báru Mališovou, které pravděpodobně absolvovaly celý závod společně.

Postupy Ondry Sysla (1. místo v kat. H, 28 bodů):

start - 33A - 34A - 39A - 40A - 41A - 42A - 44A - 43B - 45B - 37B - 38B (čas 32:20) - 35B - 36B - 32C - 31C - cíl 58:27
naběhal 9,1 km

Postupy Jirky Fišera (2. místo v kat. H, 28 bodů):

start - 33A - 34A - 39A - 40A - 41A - 42A - 44A - 43B - 45B - 36B - 37B (čas 36:55) - 38B - 31C - 32C - 35C - cíl 59:04
naběhal 8,5 km

Postupy Ivany Bochenkové (1. místo v kat. D, 27 bodů):

start - 33A - 34A - 39A - 41A - 42A - 44A - 43B - 45B - 40B - 38B (35 min.) - 32C - 37C (45 min.) - 36C (52 min.) - 35C - cíl 59:32 (chybí kontrola 31)
naběhala 7 km

Zajímavý je i článek o postupech Pavla Princla, který během závodu vymyslel způsob, jak oběhnout všechny kontroly a být v cíli už v čase 52. Bylo k tomu však nutné běžet bez chyb, což se mu nepodařilo. Stejně si ale myslím, že k oběhnutí všech kontrol bylo potřeba sebrat kontrolu 34 v pozici A, pak už se těžko sháněla.

Pavel Paloncý navrhuje méně fyzicky náročnou trasu, kterou by bylo možno oběhnout všechny kontroly za 55 minut.

Když už jsme u návrhů optimálních postupů, taky jedním přispěju. Myslím, že nejlepší bylo běžet stejně jako Ondra Sysel a Jirka Fišer až do kontroly 45B a pak zamířit na 36B, následující kontroly 37B a 38B by neměl být problém stihnout. Asi se nestihne 35B, to ale nevadí - ušetří se vzdálenost, ale hlavně převýšení 50 metrů. Potud stejně jako Jirka Fišer. Pak ale pokračujeme na 32C, 31C a přes 35C do cíle. Výsledný čas by u slušného běžce mohl být okolo 52 minut. Ale jde jen o teorii, za 5 minut před startem by mě to určitě nenapadlo.

Výsledky
Mapa se zakreslenými postupy vítěze Ondry Sysla (soubor má asi 200 kB)
Jízdní řád kontrol - jako obrázek (kompletní - 31 kB) nebo v textové podobě (bez popisů kontrol)

Můžete se podívat na fotky ze závodu , je jich sice málo a za moc nestojí, ale lepší než nic - nemohl jsem se na focení plně soustředit, když jsem dělal prezentaci, částečně fáborkoval na start, organizoval start, přenášel kontroly, pak běžel do cíle, v cíli zajišťoval správné přidělení trestných bodů, pomáhal počítat výsledky a připravoval vyhlášení. Jsou zde také fotky terénu vytvořené 3 týdny před závodem.