Logo SMIKu Uvod Pravidla SMIKu Historie SMIKu Vysledky vsech SMIKu Nejcastejsi ucastnici Aktualni SMIK  

SMIK 2023

29. mistrovství světa ve SMIKu se konalo ve pátek 17. listopadu 2023 v Mukařově na mapě Dardanus occultus, vzniklé spojením 2 roky staré mapy Langusta '21 s prostorem mapy Pánova březina, kde se žádný závod neběžel snad 30 let. Cílem proběhlo 322 závodníků. Titul mistryně světa se stěhuje podruhé v historii do Německa, zvítězila Hanka Straube z USV TU Dresden. Mezi muži se stal prvním trojnásobným světa mistrem světa Jakub Glonek z OK Kamenice.

Kompletní výsledky
Mapa závodu na Play-map.com se zakreslenými postupy - zakreslovat postupy / nahrávat GPS záznamy mohou všichni, letos nově i přímo ze Strava.com. Play-map.com zároveň umí zobrazovat hezké animace, jak se závodníci v lese pohybovali. Méně známou, protože jen pro SMIK používanou funkcí, je skrývání kontrol dle jízdního řádu při animaci GPS záznamů - při přehrávání se dá skrývání kontrol podle jízdního řádu vypnout (tj. zobrazit všechny) ikonou s kroužky vlevo dole.
Jízdní řád kontrol (tisková verze, takže jsou na papíře 2 pod sebou)
Rozpis a pokyny
Komentáře medailistů (níže na této stránce)

Fotky, video a články o SMIKu

Komentáře medailistů a dalších úspěšných závodníků

Jakub Glonek, 1. místo v mužích

Při prvním pohledu na mapu mě nejvíc zaujala kontrola 32, která se musela brát na závěr a nějak jsem ji rychle napasoval na příběh z východu po trase 46C-31C-32C-33C-50C, takže jsem se jako jeden z mála rozhodl pro to začít na západ. Tam jsem rychle identifikoval klíčovou kontrolu 43, která na áčku končí v 15 a na béčku začíná až ve 30. Člověk si musí věřit, aby sebral všechno, ale tentokrát jsem to trošku přepískl. Plán byl po trase 41A-42A-34A-53A-48A-44B dojet za 15 minut na 43A. Minutové chyby na 42A a 34A mi daly najevo, že to nestihnu a nakonec jsem byl rád, že stíhám 48A končící v 17. Kontrolu 43 musím prozatím upozadit a neřešit a třeba se k ní vrátit na závěr.

Z 44B tak pokračuju na 49B a 38B, kde poprvé míjím kontrolu, kterou mám na postupu (31B). Pak jasný směr 36B a přesně na otvíračku 51B (čímž se prominuly chyby ze začátku závodu). Dále na 45B a do východní části, kde kontroly krásně navazovaly - 47B-52B-37C-35C-40C a pak na předposlední dvoubodovku 46C, kde míjím dnes podruhé kontrolu jak na podnose (39C). Cestou na 31C kontroluju vpichy a zjišťuju, že mi chybí právě 39, kterou už jsem dávno minul a nemůžu se pro ni už vrátit. Zanadávám si a pokračuju podle naplánovaného dojezdu směrem na 32C-33C. Přibíhám na pozici 32C a kontrola nikde. Naštěstí objekt byl jasný a rychle zjišťuju, že 32 je aktuálně vedle na béčku.

Podobná věc se stává na 33C, kde si ale nejsem jistý sám sebou a tak tam půl minuty lovím, než přiběhne Martin Sajal s tím, že 33C otvírá až za minutu a půl. Odevzdaně si jdu orazit, ale uvědomuju si, že když budu minutu a půl čekat, tak nestihnu zabojovat o 43C. Na poslední chvíli nerazím, průkazku vytahuju zpod kleštiček a Martinovi hlásím, že jsem ještě neorazil a mizím na otočku pro 43C. Trošku kvapík, ale potkávám ještě dost lidí, což mi dodává odvahu to stihnout. Čas vypadá dobře, tak se ještě vracím znovu pro 33C a přes 50C do cíle. 14 vteřin rezerva je tak akorát.

Chyb jsem dneska udělal požehnaně a vyhrál jsem opravdu jenom o fous. Našel jsem několik lepších variant, kudy se od začátku vydat (pro mě by asi nejlepší byla začít z jihovýchodu jako většina a po oražení 49B udělat v západní části smyčku z jihu na sever). Ale stačilo nevynechat 39C a mohl jsem i tak sebrat vše. Kdybych pak nezapomněl i na 31B + si pohlídal pozice B/C na kontrolách 32 a 33, tak to mohlo být s poměrně velkou rezervou. Ale to jsou ty krásy smiku, kvůli kterým se tady každý rok vracíme.

Aleš Balcar, 2. místo v mužích

Kontrola mapy a jízdního řádu mě na první pohled vzhledem k poloze startu a cíle poslala na východní část nejdříve. Ale nevěřil jsem a hledal jsem, kde je zádrhel. Žádný jsem však nenašel a tak jsem vyrazil s čelem balíku na 46A, 37A a 40A, kde už byla "bitka" o kleště, protože tam dorazili i někteří pomalejší, co nešli na 46A. Pak jsem nakonc taky šel na 39A, ač to v původním plánu nebylo. Další postup na 35A byl u mě trochu nepřesný, ale i u ostatních na čel balíku takže tak nějak pokračujeme dál pro ty 2 tříbodovky a nastává čas plánovat další postup, tedy aspon na tom delším postupu po cestě.

Po 45B a 36B jsem už najednou sám (ne že bych někomu utekl, ale holt byla jiná strategie). Zjišťuju, že 31B by se možná do těch 26ti stihla, ale dost možná také ne a stejně by mi tam zůstala 38ka, proto jdu raději na ní do Béčka. 31C je skoro po cestě, jen tam ještě není, tak se rozhodnu nečekat na ní a jet dál,s tím, že přece už nedám všechno a dost dvubodovek ještě na mapě je. Po půlhodině závodu klasicky trochu docházejí síly, což se projevilo špatným došlápnutím. Nebylo to ale úplně dramatické a kotník jsem hned rozhýbal. Pořád jsem nemohl přijít na to, jak ty 41, 42, 43 a 44 vlastně posbírat. Po cestě ze 49B jsem konečně vyhodnotil, že většina z nich půjde snad v Céčku cestou zpět, tedy kroěm 44B, kterou mám po cestě na východ. Žádná z dalších kontrol nezačínala bůhvíkak pozdě, takže jsem si říkal, že plán je dobrý a bude otázka, jaké budu nohy.

Na 48C se cítím zase trochu líp a tak se rozhodnu, že za ty 3,5 minuty ještě stihnu 52B a budu tak mít na závěr ještě více času. Po vyčerpání z této rychlejší pasáže (zbylo mi 8s) nedokážu úplně dobře naplánovat postup na 34B a asi zbytečně obíhám po cestě. Dávám si ale (poprvé v mé historii smiku) gelík a zjišťuju, že ta poslední čtvrthodinka bude zase rychlá... Dohledávky jdou dobře a tak se po 42C ješět rozhoduju, jak dál. 31C raději zavrhávám, ale na 32C se nakonec, vzhledem k dobré aktuální běžecké pohodě, vydávám. Limit bohužel nedávám, ale jen o 7 s, takže mi to připadá dobré. Mám tedy lepší pocit ze závodu, než ve vítězném roce 2022, ale na Jakuba Glonka to holt nestačilo, i když dělal chyby, jaké dělal...

I když na to koukám zpětně, nevidím pro mě lepší variantu, snad jen jít ten postup 53B-34B rovně, což bych ušetřil klidně půlminutku a tím pádem lépe stíhal závěr, kde by se pak možná dala zařadit i ta 31C. Ještě jednou díky za skvělý závod pro mě v ideálním terénu.

Pavla Šimšová, 2. místo v ženách

Během těch pěti minut jsem toho upřímně moc nenaplánovala, věděla jsem jen asi první čtyři kontrolu a poté jak to vyjde. Začala jsem tedy na východ 37A-40A-39A poté jsem se kousek vrátila na 46B, dále 35B a 52A, kterou jsem měla docela natěsno. Poté jsem vzala 47A a běžela na 51B, na poslední chvíli jsem se ale ještě rozhodla, že stihnu i 45B, a tak jsem pro ni doběhla a jen tak tak jsem stihla tu 51B. Následovalo 36C-38C-49B-42C-44B-41C. Měla jsem v plánu vzít na závěr ještě 33C, ale vynořila jsem se z hustníků celá dezorientovaná. Když jsem se chytla, zbývalo asi méně než dvě minuty, uvažovala jsem jestli neběžet přes 50C rovnou do cíle. Nakonec jsem zaběhla i na tu 33C a poté 50C a cíl, bohužel jsem to ale o osm sekund nestihla.

  

(c) Martin Sajal
Poslední aktualizace: 21.11.2023